İSTEDİĞİN ÖLÇÜDE İSTEDİĞİN RENKTE RAF KESTİR

EVİNİZİ GENİŞ GÖSTERECEK DEKORASYON ÖNERİLERİ

EVİNİZİ GENİŞ GÖSTERECEK DEKORASYON ÖNERİLERİ

Eviniz küçük olsa bile evinizin odalarını geniş göstermek sizin elinizde. Kullandığınız eşyadan, duvarları boyadığınız renklere kadar her ince ayrıntı evinizin geniş görünmesine ya da sizin istemediğiniz şekilde küçük görünmesine sebep olabilir.

Eviniz için kullanacağınız zemin ve duvar renkleri bu anlamda odaklanmanız gereken en önemli noktalar. Göz yormayan ve mekanı daha ferah gösterecek renkler kullanarak işe başlamalısınız. Unutmayın açık renkler küçük odaları olduğundan daha büyük göstermek için etkili bir fikirdir.

Göz yoran desenlerden kaçınmak yine istediğiniz ferah ve rahat bir salon görünümü için önemlidir. Ancak bu evinizde ya da oturma odanızda  hiç desen kullanmayacağınız anlamına gelmiyor, doğru yerde ve doğru tasarımlarda küçük desenleri yaşam alanlarınızı hareketlendiren odak noktaları haline getirebilirsiniz.

Odanızı daha geniş göstermek için doğru mobilya parçalarını dekorasyona dahil etmek çok önemli. Yerleşimi kısıtlayan bu tarz küçük ve dar oturma odalarında çok parçalı takımlar yerine, ihtiyaca uygun parçalara yer vermek daha doğru bir adım olacaktır. Gereksiz parçalar salonun hareket alanı daraltacağı gibi aynı zamanda daha kalabalık bir görünüm ortaya çıkaracaktır.

Küçük evlerde genel olarak bütün eşya kullanımına dikkat edilmelidir. Çok parçalı eşyalar çok daha dağınık bir görüntü oluşturduğu için evin küçük gözükmesine sebep olur. Bu nedenle eşya seçiminde olabildiğince toplu eşyalar tercih edilmelidir. Örneğin, köşe takım oturma grupları parçalı oturma gruplarıan göre daha çok tercih edilmelidir. Böylelikle yerden tasarruf ederek odanızın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

Eşyaların renkleri de yine evin duvarları gibi açık tonlarda olmalıdır. Bu sayede ev daha ferah olacak, daha geniş gözükecektir. Evde ayna kullanımıda evi geniş gösteren güzel aksesuarlar arasında tercih edilir. Ya da evin girişinde kapalı dolaplar kullanmak evi daha toplu gösterilmesini sağlayacak ve genişliği arttıracaktır. Evin diğer odalarında dolap kullanırken dikkat edilmesi gereken mevzu ise dolapların yerden tavada, bir duvardan diğer duvara kadar uzanmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca dolap renklendirmesinde de parlak renkler kullanılarak geniş bir görüntü kazanılabilir. Yine dolaplarda ayna kullanımı odaya genişlik katabilir.

Evin duvarlarını boyadıktan sonra ve güzel dolapları seçtikten sonra bir de halı kullanımına dikkat edersek evinizi olduğundan daha geniş göstermiş olabilirsiniz. Bunun için kullanacağınız halı duvardan duvara olabilir. Duvardan duvara halı sonsuzluk hissi yarattığı için evin geniş görünmesine sebep olur. Yine mobilyada ve duvarda olduğu gibi açık renk halı seçimi ile evde yine ferahlık yakalanabilir. Desenli bir halı tercihinde de dikkat edilmesi gereken halının sadeliğidir. Kullanılan desenler de küçük olmalıdır.

 

En son olarak perde seçiminizde de açık tonları tercih eder, çok karışık olmayan sade desenleri tercih ederseniz eviniz olduğundan daha geniş gözükecektir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir